Ciekawe publikacje Buderus Serwis Warszawa

Czy naprawde warto oszczędzać na serwisie kotłowni Buderus?

2011-10-29 19:28:13, komentarzy: 3

Producenci większości kotłów gazowych zalecają cykliczne wykonywanie przeglądów urządzeń w trakcie ich eksploatacji. Zakres tych przeglądów jest szczegółowo określony w zależności od typu, konstrukcji urządzenia. Producent kotłow co Buderus zaleca serwis raz do roku.

Praktyka serwisowa pokazuje jednak, że znakomita większość użytkowników przeglądów takich nie zleca wcale. Serwis jest wzywany dopiero wtedy, gdy urządzenie odmówi posłuszeństwa lub też zacznie się w nieprawidłowy sposób zachowywać np. wydając najróżniejsze odgłosy, cieknąc, uwalniając spaliny do pomieszczenia itp. Domyślać się można, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest z jednej strony niewiedza – wielu użytkowników po prostu nie słyszało o tym, że takie przeglądy są konieczne. Drugim przypadkiem jest świadomość zaleceń producenta, ale nieserwisowanie urządzenia w celu uzyskania doraźnych oszczędności finansowych.

Nie prowadząc systematycznej obsługi swojego urządzenia, właściciel nie zdaje sobie zazwyczaj sprawy z faktu, że w imię doraźnej oszczędności na kosztach serwisu, naraża się na:
1. znacznie wyższe koszty napraw urządzenia w przyszłości

2. w większości przypadków ponosi wymierne straty finansowe poprzez zawyżone zużycie gazu przez urządzenie.

3. niespodziewaną awarię urządzenia w niefortunnym momencie np. w czasie ostrej zimy

4. Dodatkowym, a może najważniejszym aspektem sprawy jest bezpieczeństwo użytkownika i jego rodziny. W trakcie serwisu sprawdzane jest działanie urządzeń zabezpieczających kotła, prawidłowości działania automatyki, szczelności połączeń gazowych itp.


By nie być gołosłownym, chciałbym podać parę przykładów z praktyki Buderus Serwis Warszawa, dowodzących że przeglądy wykonywać jednak warto. Dotyczą one najczęściej spotykanych, małych gazowych kotłów stojących lub wiszących, jedno lub dwufunkcyjnych, z palnikiem inżektorowym

W kotle niepoddawanym regularnym przeglądom często zdarzają się drobne usterki, które gdyby zostałby usunięte na czas, nie doprowadziłyby do poważniejszych awarii. Szczególnie zaliczyć tu można przypadki gdy drobna nieszczelność na którymś z połączeń wodnych wewnątrz kotła powoduje zalewanie któregoś z elementów wyposażenia elektrycznego lub elektronicznego kotła, ostatecznie – po dłuższym czasie - powodując uszkodzenie lub całkowite zniszczenie tego elementu. Połączenia gwintowe latami nie ruszane zapiekają się do tego stopnia, że w przypadku konieczności naprawy są niemalże nie do ruszenia. Brak sprawdzania i regulacji parametrów pracy (np. mocy maksymalnej) często powoduje nadpalenia wymiennika ciepła, osłon termicznych. W wyniku zanieczyszczenia filtrów dochodzi do systematycznego, nadmiernego nagrzewania kotła i przyspieszonego zarastania kamieniem kotłowym. Przykłady takie można by mnożyć niemal w nieskończoność...

W trakcie pracy kotła co Buderus zarówno palnik jak i wymiennik ciepła ulegają stopniowemu zanieczyszczeniu. Zanieczyszczenie palnika inżektorowego powoduje zmianę prawidłowego, fabrycznie ustawionego stosunku gaz/powietrze i zmniejszenie efektywności oraz czystości spalania gazu. Metaliczna powierzchnia wymiennika ciepła zarasta osadami utrudniając przejmowanie ciepła od płomienia i utrudniając ich przepływ. Jest to główna przyczyna stopniowego spadku sprawności urządzenia. Przyjmując że w wyniku zapchania zanieczyszczeniami kocioł straci tylko ok 10 % swojej sprawności (a może to być znacznie więcej), w ciągu roku użytkownik traci na nadmiernym zużyciu gazu co najmniej kilkukrotność kosztu przeglądu i czyszczenia kotła.Należy pamiętać, że koszt podstawowego przeglądu Buderus Serwis Warszawa to kwota 300 żł natomiast roczna strata spowodowana złym stanem technicznym kotła grzewczego może wynieśc nawet tysiąc złotych.


Kocioł niepoddawany przeglądom na pewno w końcu zawiedzie. Często w najbardziej niefortunnym momencie, np. w środku zimy, święta itp. Serwis Buderus Warszawa nie zawsze jest w stanie przybyć w krótkim czasie, nie zawsze jest możliwa naprawa na miejscu. Użytkownik naraża się na wszelkie stresy i dyskomfort, będąc pozbawionym ogrzewania i ciepłej wody. Trzeba pamiętać, że w duże mrozy po awarii kotła temperatura w domu potrafi w ciągu 1 – 2 dób spaść np. do 8 stopni Celcjusza.

Ludzkie zdrowie i życie nie ma swojej ceny. Niestety, wciąż zdarzają się wypadki zatruć spalinami czy wycieków gazu do pomieszczeń. Kocioł posiada wiele zabezpieczeń które jednak z czasem często tracą swoją sprawność. Niejednokrotnie zdarzyło się że w trakcie testu wykonywanemu przez Buderus Serwis Warszawa niesprawne okazało się zabezpieczenie przeciw wypływowi spalin do pomieszczenia. Najgorsze jest to, że tego typu usterki zwykle nie mają wpływu na normalną pracę urządzenia, ujawniając się dopiero wtedy gdy zabezpieczenie powinno zadziałać i uchronić ludzi przed tragedią.


Wydaje się że wyżej przedstawione argumenty powinny przekonać do wykonywania przeglądów urządzeń przez Serwis Buderus Warszawa. Producenci zalecają co roku i czas ten wydaje się uzasadniony. Jeśli jednak ktoś nie chce co roku – niech robi to nawet rzadziej, byle w ogóle robić. Zawsze lepsze to niż całkowity brak obsługi.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Misiek z Babic 15:36, 20 kwietnia 2013

  To oczywiste, że należy dbać o urządzenia, przecież wykonując serwis kotłowni Buderus czy tez samochodu ponosimy jego walory użytkowe i przedłuzamy czas eksploatacji, to dla mnie czysty rachunek ekonomiczny, przeciez nowa kotłownia to wydatek kilkunastu tysięcy złotych, a co najgorsze jeśli decyzje o wymianie należy podjąc w środku mroźnej zimy dochodzą do tego jeszcze nieprzewidziane utrudnienia związane z mieszkaiem w niedogrzanych pomieszczeniach, przeciez w ciągu kilku dni nie tak łatwo jest dokonać wymiany istotnego elementu systemu grzewczego.
  Ja zawsze wykonuję serwis swojej kotłowni Buderus w terminie i nigdy nie poniosłem dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy wymianą części. Uważam , że urządzenia takie jak kocioł wymagają regularnego specjalistycznego serwisu,na terenie Warszawy poza sezonem grzewczym okres oczekiwania na taką profesjonalną usługe jest bardzo krótki. zresztą jak to podkreśla artykuł regularne serwisy pozwalają na uzykanie znaczących oszczędności na płaconym rachunku gazowym, nie mowiąc już o bezpieczeństwie moich bliskim, które jest dla mnie bezcenne.
  Reasumując uważam, że zaniedbywanie swoich urządzeń jest bez sensu, tylko osoba która nie dba o swoje pieniądze może dopuszczać się takich zaniedbań.

  Odpowiedz
 • przezorny 22:39, 14 kwietnia 2013

  Uważaj , kiedyś wylecisz w powietrze i bedziesz miał swoje oszczedności, ja tam co roku zatrudniam serwis i śpię spokojnie

  Odpowiedz
 • rolnik 22:37, 14 kwietnia 2013

  Jasne, że tak, ja uważam, że warto oszczędzać, mam kocioł buderusa juz siedem lat, modelu nie pamiętam, nigdy nie robiłem serwisu a piec działa ,może dlatego, że w Warszawie mamy dobry gaz, a oszczędności sa duże siedem razy cena serwisu to spora kasa,

  Odpowiedz

Buderus Serwis, Serwis Buderus, Buderus Serwis Warszawa, Serwis Buderus Warszawa

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych